Grad Gradiška se nalazi na zapadnom dijelu Republike Srpske i zahvata njen sjeverni i centralni dio. Sastoji se od nizijskog dijela Lijevča polja, pobrđa sjevernog dijela Potkozarja i manjeg planinskog dijela Kozare i Prosare sa ukupnom površinom od 762 kilometra kvadratna.
Veoma povoljni klimatski uslovi i geografski položaj (blizina Evropske unije), izuzetna saobraćajna i infrastrukturna povezanost, plovnost rijeke Save, veliko šumsko bogatstvo planine Kozare i Prosare, plodno Lijevče polje i dijelovi Posavine, brojna nalazišta kamena i mermera, ali i mnoge druge pogodnosti, uticale su na razvoj brojnih oblasti privređivanja, a prvenstveno primarne poljoprivredne proizvodnje, prehrambene i drvne industrije kao i drugih privrednih grana.
Grad Gradišku pored svega ostalog najviše izdvajaju velike površine poljoprivrednog i obradivog zemljišta (5.11% poljoprivrednog zemljišta i 5.66% obradivih površina Republike Srpske. Gradiška se pored prirodnih bogastava može pohvaliti i dugogodišnjim iskustvom u bavljanju poljoprivrednom proizvodnjom, ali i izuzetan trend razvoja u poslijeratniom periodu uticali su da grad Gradiška bude područje sa razvijenom poljoprivrednom proizvodnjom i potencijalima za njen dalji intenzivan razvoj. Upravo ovi prirodni, geografski ali i privredni elementi su bili ključni razlozi za uspostavljanje velike regionalne privredne manifestacije pod nazivom „Sajamski dani Gradiška“.
U Gradišci se nalazi jedan od najznačajnijih i najprometnijih međunarodnih graničnih prelaza za putnički i teretni saobraćaj u Republici Srpskoj. Direktni izlaz na rijeku Savu, prirodna otvorenost „savskim koridorom“ na istok i zapad i otvorenost kroz planinsko zaleđe na jug prema Jadranskom moru, daju Gradišci veoma povoljan saobraćajno-geografski položaj. Ovakav inter-regionalni značaj ovom prostoru daje važnu tranzitnu funkciju.
Preko teritorije grada Gradiška prelazi značajna saobraćajnica prema Republici Hrvatskoj: Banja Luka – Gradiška – Okučani (spoj na autoput Zagreb – Beograd). Tokom 2011. godine otvorena je kompletna dionica autoputa Banja Luka – Gradiška. Ovaj autoput osigurao je bolju vezu sa autoputem Zageb-Beograd, a time i Evropom. Sa ovim autoputom spojen je i autoput, Doboj-Banja Luka, čime se poboljšala veza sa istočnim dijelovima Republike Srpske. Međunarodni aerodrom Banja Luka udaljen je 31km, a međunarodni aerodrom Zagreb 130 km.
1. Strateška lokacija na granici sa Evropskom unijom – najbolji geostrateški položaj za ulaganje u Bosni i Hercegovini;
2. Pristup tržištu od preko 500 miliona kupaca – poslovanje uz neposrednu blizinu, a izvan zakonskih okvira Evropske Unije.
3. Pristup međunarodnim tržištima – CEFTA, sporazumi o slobodnoj trgovini; Sporazum o slobodnoj trgovini između Bosne i Hercegovine i EFTA zemalja (Švajcarska, Norveška, Island i Lihtenštajn), Sporazum o slobodnoj trgovini s Turskom, preferencijalni izvozni režim i dr. kao osnova za pogodnu vezu između istoka i zapada, kao i sjevera i juga Evrope, te čvorište poslovnih puteva na Balkanskom poluostrvu.
4. Sigurnost u poslovanju – potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Bosne i Hercegovine i Evropske unije, što garantuje sigurnost u poslovanju;
5. Povoljan zakonski okvir za strana ulaganja – carinske povlastice i poreska oslobođenja;
6. Najveći granični prelaz u Bosni i Hercegovini za promet roba životinjskog i biljnog porijekla uopšte – godišnji promet vozila preko jedan milion putničkih i preko stotinu hiljada teretnih vozila.
7. Najniži porez na dobit u Evropi od 10% i PDV od 17% - niži troškovi poslovanja u odnosu na zemlje Evropske unije.
8. Kvalifikovana i stručna radna snaga – dobra kvalifikaciona i starosna struktura radno sposobnog stanovništva i aktivnih tražioca posla.
9. Uređena infrastruktura i niski operativni troškovi poslovanja – povoljne cijene električne energije, komunalnih usluga, telekomunikacija i građenja.
10. Proaktivna i fleksibilna administracija – ubrzane procedure registracije preduzeća i izdavanja građevinskih i drugih dozvola uz podršku Centra za investitore.